Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Dernek üyelik işlemi oldukça basit, üye kayıt formunu eksiksiz doldurup dernek yetkililerine elden veya genel merkeze posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Üyelik işleminiz giriş aidatını ve yıllık aidatı ödemenizle birlikte tamamlanmış olacaktır.

Dernek üyeliği tamamen gönüllü bir iş olmakla beraber sosyal olarak varlığınızı güçlendirmekle birlikte ilgilendiğiniz alanların gelişmesine katkıda bulunmanızı sağlar. Sivil toplum kuruluşları olan dernekler bireysel anlamda yapamayacağımız birçok faaliyeti de gerçekleştirebilir, üst kurumlarla daha prestijli bir iletişim sağlar. Bu doğrultuda her üye derneğe daha da güç verir. Aynı zamanda derneklerin gelişmesi ile birlikte alanında söz sahibi olup, kamu adına devlet ve özel kurumlar tarafından dayanışma ortaklıkları oluşturabilir. Sonuç olarak üyeler derneğin sağladığı her türlü kaynağa sahip olabilir.

Turnuvalar tamamen halka açıktır. Katılmak için dernek üyeliği gerekmez.
Lakin dernek üyeliği turnuvalara katılırken belirli avantajlar sunabilir. Örneğin katılım ücretinde indirimler veyahut katılımı sınırlı bir turnuva ise öncelikli katılım hakkı sağlayabilir.

Go öğrenmek oldukça basit olmakla birlikte birçok platform kullanılarak öğrenilmesi mümkündür. Öğrenmenin en etkili yolu canlı olarak verilen eğitimlerine katılmaktır. Bu eğitimler dernekler, belirli kültür merkezleri, üniversite toplulukları, oyuncu grupları tarafından sağlanabilir.
Bu doğrultuda derneğimizin eğitimlerine katılmak isterseniz etkinlikler başlığı altındaki eğitimler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Goyu hem canlı hem de online ortamlarda oynamanız mümkündür.
Canlı olarak oynamak için Derneğimizin buluşmalarına, turnuvalarına ve her türlü etkinliğine katılarak oynayabilirsiniz.
Online olarak oynamak için ise birçok program veya internet sayfası mevcuttur. Ülkemizde Kiseido Go Server (KGS), Online Go Server (OGS), pandanet oldukça sık kullanılan go oynama platformlarıdır.

Turnuvalara katılmak için Kayıt forumunu doldurmanız, turnuva günü ve saatinde belirtilen yerde bulunmanız yeterlidir.
Gerisini biz hallediyoruz. 

Bize ulaşmak için iletisim@agod.org.tr adresine mail atabilir, dernek merkezimize posta yollayabilirsiniz.
Yönetim kuruluna özel olarak ulaşmak isterseniz, baskan@agod.org.tr veya sayman@agod.org.tr adreslerine mail yollayabilirsiniz.
Canlı olarak görüşmek isterseniz de Kızılay Orta Dünya Cafe’de buluşabiliriz 

Ankara’da tabi ki düzenli olarak buluşmalar var. Her hafta Pazar günleri herhangi bir etkinlik olmazsa Kızılay Orta Dünya Cafe’de buluşuyoruz.
Bunun ötesinde her ay Aylık Handikaplı Ankara Turnuvası, üç ayda bir Ankara Kategorili Turnuva, Ankara Çocuklar Turnuvası yapılmaktadır.

Go turnuvası düzenlemek için ilk yapmanız gereken turnuva mekanı bulmak ardından yeter sayıda ekipmana ulaşmanızdır. Yeterince ekipmanınız yoksa bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
Bunun ötesinde eşleştirme sistemi ihtiyacınız olacak. Bu doğrultuda da eşleştirme operatör eğitimimizden faydalanabilirsiniz.
Son olarak turnuvanızın duyurulması için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Etkinliklerimizin çoğunluğu Ankara’da düzenleniyor olsa da Ankara çevresindeki illerde de oradaki go oyuncuları ile birlikte etkinlikler organize etmeye çalışıyoruz.
Buna örnek olarak Çankırı’da yaptığımız go eğitimleri ve  turnuvaları gösterilebilir.

Bu konuda ilk tavsiyemiz oyunun keyifli taraflarına yoğunlaşmanızdır.
Her bir oyunun bir sessiz iletişim, rakiple birlikte ahenkli bir söyleşi olduğunu unutmadan oyun oynamak çok önemlidir.
Son olarak oyunun sizi geliştirip, hayatınızı güzelleştirmesine izin vermeniz gerekiyor.

Bu çok sorulan ve yanıtı her birey için aynı olmayan bir sorudur.
İlk ve en beklenen yöntem eğitim alarak oyunun teknik detaylarına hakim olmaktan geçer.
Güçlü oyunculara karşı oyun oynamanın geliştirici olduğu bariz bir şekilde görülmüştür.
Ayrıca bireysel çalışma olarak soru çözümleri (tsumego), oyun kayıtları (kifu) incelemesi de faydalıdır.
Youtube benzeri bir çok alanda da eğitici videoları takip edebilirsiniz.